Marvel filmleri, içinde bulunduğumuz asrın en popüler janrası süper kahraman filmlerinin öncülerinden. Şüphesiz en çok beklediğimiz ve takip ettiğimiz fantastik filmler Marvel ve DC filmleri. Yılda ortalama 20 süper kahraman filmi izlediğimiz şu dönemin lideri ise tabi ki Marvel. Bu yazımızda Marvel filmleri izleme sırası nasıl, sizler için derledik.

Marvel, 2008 yılında teker teker karakterleri işlemek yerine ortak evren mantığında tüm karakterlerin bir arada olacağı yeni bir film ve diziler serisi başlatmak istedi. Böylece Marvel Sinematik Evreni hayat bulmuş oldu. Kısaca MCU olarak adlandırılan proje ile çok büyük bir işe girişen Marvel geçtiğimiz 11 yılda gerçekten saygı değer işler yaparak büyük paralar kazandı.Peki bu evrendeki filmleri, dizileri, kısa filmleri, mini dizileri ve web videoları hangi sırayla izlenmeli? Marvel filmleri izleme sırası biraz karışık. Çünkü Marvel filmleri listesi kronolojik evrenin zaman çizelgesiyle uyuşmuyor. İşte bu sorunun cevabı aşağıdaki dev dosyamızda. Sıralamayı oldukça objektif yapmaya çalıştık.

1.Evre: Daha Yeni Isınıyoruz

1 Captain America: First Avenger

"The

The First Avenger MCU’nun ilk filmi değil yalnız zaman çizelgesine göre 1940’larda geçtiği için birinci sıraya koyuyoruz. Chris Evans’ın baş rolünde oynadığı film Captain America’nın orijin hikayesini anlatıyor. Kadroda Hayley Atwell, Sebastian Stan, Tommy Lee Jones, Hugo Weaving ve Dominic Cooper gibi önemli isimler var.

3 Agent Carter 1. Sezon

Agent Carter Marvel Dizileri İzleme SırasıThe First Avenger’dan sonra Marvel filmleri izleme sırası bir diziyle devam ediyor.

The First Avenger’ın bittiği yerden başlayan Agent Carter Captain America’nın biricik aşkı Peggy Carter’ın maceralarını konu alıyor. Agent Peggy Carter rolünde yine Hayley Atwell’i izliyoruz.

3 Agent Carter Kısa Film

"Agent

The Firs Avenger’ın DVD’si ile birlikte gelen kısa film çok bilinmiyor. Agent Carter’ın solo hikayelerinin başladığı kısa film bu sırada izlenebilir. Yalnız bundan sonra gelecek Agent Carter dizisinin birinci sezonu bu filmin ortasında geçiyor.

4 Agent Carter 2. Sezon

5 Captain Marvel

"Captain

Carol Danvers nam-ı diğer Captain Marvel‘ın hikayesini anlatan film aslında bu Marvel filmleri arasında çıkmadı. Bu bir ‘Marvel filmleri listesi’ olmaktan daha çok bir zaman çizelgesi olduğu için bu sırayla izlemek daha uygun. Marvel filmleri izleme sırası biraz karışık demiştik.

Captain Marvel’ın orijin hikayesine odaklanan filmde Captain Marvel rolünde Brie Larson‘a Nick Fury rolüyle Samuel L. Jackson ve Philip Coulsen rolüyle de Clark Greg eşlik ediyor.

6 Black Widow

Baş rolünü Scarlett Johansson’un üstleneceği Black Widow filmi karakterin geçmişini anlatacak ve 2000’li yılların başında geçeceğini düşünüyoruz. O yüzden sıralamada bu konumda olmasında fayda var. Yalnız filmin The Winter Soldier filminden sonra geçme ihtimali de var.

Bu sefer Jac Schaeffer’ın yazarlığı üstleneceği filmi Cate Shortland yönetiyor. Filmde Scarlett Johansson’a Florence Pugh, Rachel Weisz ve Stranger Things’ten tanıdığımız David Harbour eşlik edecek. Filmin 9 Temmuz’da vizyona girmesi bekleniyor.

7 Iron Man

"Iron

Günümüzdeki Marvel hikayeleri bu filmde Tony Stark’ın kendine demir zırhını yapmasıyla başlıyor. Ayrıca Tony Stark ve Pepper Potts karakterleri ilk olarak bu filmde karşımıza çıkıyor.

Filmde Tony Stark rolüyle Robert Downey Jr.‘a Pepper Potts rolüyle Gwayneth Paltrov eşlik ediyor. Marvel filmleri izleme sırası sonrasında gelecek 2. filmle devam edecek.

8 Iron Man 2

"Iron

İlk Iron Man filminin devamı niteliğindeki film, Tony Stark’ın Ivan Vanko ile kapışmasını konu alıyor. Bu filmde Nick Fury karakteriyle ilk defa karşılaşıyoruz.

En iyi Marvel filmleri listesi içinde her zaman üst sıralarda yer alan Iron Man 2’de Ivan Vanko karakterini usta oyuncu Micky Rourke canlandırırken Nick Fury rolüyle Samuel L. Jackson’u izliyoruz.

9 The Consultant

The Consultant MCU Filmleri İzleme Listesi
Marvel Kısa Filmleri – The Consultant

Marvel filmleri izleme sırası sonra birçok filmde göreceğimiz Jasper Sitwell karakterinin bir kısa filmiyle devam ediyor. Phil Coulson’un Jasper Sitwell ile “Danışman”ı ayarlamaları hakkında konuştuğu kısa film. Danışman’ın kim olduğunu The Incredible Hulk’ın after-credits sahnesinde göreceksiniz.

10 The Incredible Hulk

"<yoastmark

Hulk’ın hızlı bir şekilde orijinine değinip sonra Emil Blonsky ile olan savaşını konu alan film aslında diğer Marvel filmleri ile çok bir alakası yok. İzlemezseniz çok bir şey kaybetmezsiniz.

Bu filmde sonradan Mark Ruffalo’ya devredilecek Hulk rolünü Edward Norton oynuyor. Emil Blonsky rolünde ise usta oyuncu Tim Roth‘u izliyoruz.

11 A Funny Thing Happened on the Way to Thor’s Hammer

"<yoastmark

Bu kısa film Iron Man 2 filminde New Mexico’da işim çıktı diyerek Thor’un çekicine bakmaya giden Coulson’ın yolda başından geçen komik bir hikayeyi konu alıyor. Marvel filmleri izleme sırasına çok bir katkısı yok.

12 Marvel Filmleri İzleme Sırası: Thor

"<yoastmark

Kısaca Thor’un orijin hikayesini anlatan filmde Thor, Loki ve Jane Foster karakterleriyle tanışıyoruz. Bu filmde Thor rolüyle Avustralya’lı oyuncu Chris Hemsworth evrene dahil oluyor. Ayrıca Loki rolüyle çok beğeni kazanan Tom Hiddleston ve ve Jane Foster rolüyle Natalie Portman kadroda yer alıyor.

Bununla beraber Hawkeye rolüyle Jeremy Renner de az da olsa filmde görünüyor. Ayrıca kadroda Anthony Hopkins, Idris Elba, Stellan Skarsgard ve Ray Stevenson gibi önemli isimler de var.

13 The Avengers

MCU Filmleri İzleme Sıralaması The Avengers
En İyi Marvel Filmleri – The Avengers

Thor’dan hemen sonraki olayları konu alan ilk The Avengers filmi ile tüm kahramanlarımız ilk defa bir araya gelmiş oluyor. Böylece Yenilmezler serisi ilk filmi ile Marvel filmleri izleme sırası 1. evreyi kapatmış oluyor.

2.Evre: Travmalar ve Acı Sonlar

14 Item 47

"<yoastmark

New York savaşından sonra bir çiftin başından geçenleri konu alan kısa filmin baş rolünde Lizzy Caplan oynuyor.

15 Iron Man 3

"<yoastmark

Bu film New York savaşı sonrası Tony Stark’ın yaşadığı travmalar ile birlikte başından geçen maceraları konu alıyor. Listedeki en iyi Marvel filmleri arasında olduğunu belirtmek lazım. Kötü adam rolünü ise usta oyuncu Guy Pearce üstleniyor.

16 All Hail The King

"All

Iron Man 3’ten sonra deneyimli oyuncu Ben Kingsley‘in canlandırdığı Mandarin’e ne olduğuna açıklık getiren kısa film.

17 Agents of SHIELD 1-7 Bölümler

"<yoastmark

Agent Coulson’ın önderliğindeki bir grup Shield ajanlarının maceraları bu noktada başlıyor. Böylece bu girişimle Marvel dizileri için start verilmiş oluyor. Yazının devamında kısaca AOS diye bahsedeceğimiz dizide Clark Greg, Ming-Na Wen, Chloe Bennet ve İngiliz oyuncular Elizabeth Henstridge ve Iain De Caestecker bulunuyor. Marvel filmleri izleme sırası için yeni bir soluk olan dizi şu anda hala devam ediyor.

18 Thor: The Dark World

"Thor:

Bu filmde yine Thor’un maceralarını izliyoruz. Film biraz uzaktan Agents of Shield’a bağlanıyor. Kötü rolde ise tecrübeli oyuncu Christopher Eccleston kadroya katılıyor.

19 AOS 1. Sezon 8-15 Bölümler

20 Captain America: Winter Soldier

"<yoastmark

Tüm Marvel filmleri arasında en iyilerden biri olan The Winter Soldier, Agents of Shield’la paralel gidiyor. Marvel filmleri izleme sırası dahilinde bunu arada izleyip Shield‘ın çöküşüne kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Chris Evans’ı tekrar Kaptan rolünde izlediğimiz filmde Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson, Sebastian Stan ve Robert Redford gibi isimler tekrar boy gösteriyorlar. Ayrıca Falcon rolüyle Anthony Mackie bu filmde evrene dahil oluyor.

21 AOS 1. Sezon 16-22 Bölümler

22 Guardians of The Galaxy

guardians of the galaxy - marvel filmleri

Diğer Marvel filmleri ile şimdilik çok bir bağı olmayan bu film Star Lord, Gamora, Drax, Rocket Racoon ve Groot karakterlerini bizlerle tanıştırıyor. Karakterleri sıralarıyla Chris Pratt, Zoe Saldana ve Dave Bautista canlandırıyor. CGI karakterler Rocket ve Groot’u ise Bradley Cooper ve Vin Diesel seslendiriyor.

23 Guardians of The Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy vol 2 marvel filmleri izleme listesi
Tüm Marvel Filmleri – Guardians of the Galaxy Vol 2

Guardians of the Galaxy’nin devamı niteliğindeki filmde kahramanlarımızın yeni maceralarını izliyoruz. Ego, Stakar Ogord ve Mentis karakterleri bu filmde evrene dahil oluyor.

Kötü adam Ego rolünde usta oyuncu Kurt Russel‘ı izlerken Mentis rolüyle Pom Klementieff takıma dahil oluyor. Stakar Ogord rolüyle ise Sylvester Stallone da filmde küçük bir yere sahip.

24 AOS 2. Sezon 1-10 Bölümler

25 Daredevil 1.Sezon

"<yoastmark

Marvel Netflix dizilerinin Marvel filmleri ile aynı evrende geçtiğine dair tam bir bilgi yok. Ama genel kanaat ve dizilerden filmlere yapılan göndermeler ışığında aynı evrende olduğu düşünülüyor. Ama neyse, Marvel diyoruz ve Daredevil’ın birinci sezonunu buraya koyuyoruz. Netflix dizileri Marvel filmleri izleme sırası için bir etki teşkil etmiyor.

Charlie Cox’un muhteşem Matt Murdock performansına Foggy Nelson rolüyle Elden Hensen ve Karen Page rolüyle Deborah Ann Voll eşlik ediyor. Ve tabi ki mükemmel Kingpin canlandırmasıyla Vincent D’Onofrio’yu ve Knight Nurse‘ümüz Rosario Dawson’ı unutmuyoruz. Diziyi Netflix hesabınız varsa şu linkten izleyebilirsiniz.

26 Jessica Jones 1.Sezon

"<yoastmark

Marvel-Netflix dizilerini The Defenders’a kadar olan kısmını teke seferde izlemek güzel bir seçenek olur diye düşündük. Ayrıca zaman çizelgesine de bir sorun çıkarmıyor. O zaman sırada Jessica Jones var.

Jessica Jones rolünü Krysten Ritter oynarken kötü adam Purple Man rolüyle ise David Tennant’ı izliyoruz.

27 Luke Cage 1.Sezon

"<yoastmark

Marvel evreninin kurşun geçirmez abisi Luke Cage’in maceralarını anlatan dizinin baş rolünü Mike Colter üstleniyor. Ayrıca Rosario Dawson tekrar eden rolüyle kadroda yer alıyor.

28 Daredevil 2. Sezon

"<yoastmark

Daredevil’in ikinci sezonunu araya almamızın önemli bir sebebi var, ama spoiler olur diye söylemiyoruz. Ayrıca diziye Elektra karakteriyle Élodie Yung katılıyor.

29 Iron Fist 1. Sezon

"<yoastmark

Game of Thrones‘tan tanıdığımız aktör Finn Jones’un baş rolünü üstlendiği dizi Iron Fist karakterinin New York sokaklarındaki tehditlerle mücadelesini anlatıyor. Kahramanımıza dizide Jessica Henwick, Jessica Stroup ve Tom Pelphrey eşlik ediyor.

30 The Defenders

"<yoastmark

Iron Fist’ten hemen sonrasında izlenecek bir dizi varsa o da The Defenders‘tır. Aynı mahalledeki 4 kahramanımızın buluştuğu olay olarak tarihe geçen dizi 8 bölümüyle nefesleri kesiyor. Diziye ekstradan usta oyuncu Sigourney Weaver katılıyor.

31 AOS 2. Sezon 11-18 Bölümler

32 Avengers: Age of Ultron

"Age

Avengers ekibinin tekrar toplandığı bu filmde Vanda ve Pietro Maximoff kardeşlerle ilk defa tanışıyoruz. Film Agent of SHIELD ile ufak ta olsa bir paralelliğe sahip.

Scarlett Witch rolüyle Elizabeth Olsen ve Quicksilver rolüyle Aaron Johnson Marvel filmleri evrenine adım atmış oluyorlar.

33 AOS 2. Sezon 19-22 Bölümler

34 WHIH: Scott Lang Interview

Iron Man 2 filminden hatırlayacağınız muhabir Christen Everhart’ın Civil War’a kadar olan olayların haberlerini sunduğu bu program Youtube üzerinden yayınlandı. Bu bölümde Scott Lang ile röportaj yapıyorlar. Program şu an devam etmiyor. Ve izlemezseniz Marvel filmleri izleme sırası için hiçbir şey kaybetmezsiniz.

35 Marvel Filmleri İzleme Sırası: Ant-Man

"<yoastmark

Film gayet kendi çapında bir hal izliyor. Scott Lang rolüyle Paul Rudd’u, Hank Pym rolüyle ise Michael Dougles’ı izliyoruz. Hank Pym’in kızı ve Ant-Man‘in sevgilisi Hope van Dyne karakterini ise Evangeline Lilly canlandırıyor. Bu film ile MArvel filmleri izleme sırası için 2. Evre bitmiş oluyor.

3.Evre: Altın Çağda Marvel Filmleri

36 AOS 3. Sezon 1-19 Bölümler

37 Captain America: Civil War

"<yoastmark

Tüm kahramanların toplandığı ve birbiriyle kapıştığı bu film yine Marvel filmleri arasında en iyilerinden diyebiliriz. Tom Holland’ın canlandırdığı Spider-Man ve Chadwick Boseman’ın rollemesiyle Black Panter karakterleri bu filmle evrene dahil oluyorlar.

38 WHIH: Attack in Lagos

"<yoastmark

Christen Everhart Civil War’daki Lagos olayını değerlendiriyor. Bu program Ant-Man maddesinde bahsettiğimiz program ile aynı. Youtube kanalında başka videolara da erişebilirsiniz. Yalnız pek bir işe yaramıyorlar. Marvel filmleri izleme sırası ile bir alakaları yok.

39 AOS 3. Sezon 20-22 Bölümler

40 Black Panther

"<yoastmark

Marvel filmleri 2018 yılında çok büyük başarılar yakaladı. Bunlardan biri şüphesiz 700 milyon doları geçen hasılatı ve kazandığı Oscar ödülleriyle Black Panther. Karakterin Civil War sonrası başından geçen olayları anlatan filminde kadroya son zamanlarda yıldızı parlayan Michael B. Jordan Killmonger rolüyle katılıyor.

41 Spider-Man: Homecoming

"<yoastmark

Sony ile anlaşılarak Marvel filmleri arasına katılan Spider-Man’in kişisel hikayesinde May Hala rolünde Marissa Tomei ve Vulture rolüyle Michael Keaton oynuyor.

42 Marvel Filmleri İzleme Sırası: Doctor Strange

"Doctor

Marvel filmleri izleme sırası yeni bir karakterle devam ediyor. Civil War‘dan hemen sonra geçen Doctor Strange, Dr. Setephen Strange karakterinin orijin hikayesini anlatıyor. Filmin baş rolünü üstlenen İngiliz oyuncu Benedict Cumberbatch’e yine usta oyuncu Tilda Swinton eşlik ediyor.

Bununla beraber Rachael McAdams, Chiwetel Ejiofor, Mads Mikkelsen ve Benedict Wong gibi önemli isimler filmin kadrosunda kendilerine yer bulabilmişler.

43 AOS 4. Sezon 1-8 Bölümler

44 AOS: Slingshot

"<yoastmark

Bu kısa web dizisi Slingshot karakterinin başından geçen küçük bir olayı konu alıyor. Toplamda yarım saatten oluşan 6 bölümü var ve Marvel filmleri izleme sırası ile çok bir alakası yok.

45 AOS 4. Sezon 9-22 Bölümler

46 Inhumans

"<yoastmark

Kısa ve tek sezonluk bu dizide Agents of Shield’ta öğrendiğimiz Inhumans ırkını inceliyoruz. Başrollerini Anson Mount, Serinda Swan ve yine Game of Thrones’tan tanıdığımız Iwan Rheon’un paylaştığı dizi Marvel filmleri izleme sırası için pek bir etkisi yok. Yani izlemeseniz de olur.

47 The Punisher 1. Sezon

"<yoastmark

Inhumans’tan tam tad alamadıysanız Infinity War hazırlıkları başlamadan önce kalan Marvel-Netflix dizi sezonlarını tek seferde izlemek güzel olacaktır.

Jon Berthal’un canlandırdığı Frank Castle nam-ı diğer The Punisher öldürmeye devam ediyor. Dizide Jon Berthal’a Amber Rose Revah, Ben Barnes ve Micro rolüyle Ebon Moss-Bachrach eşlik ediyor. Son bölümleriyle heyecanın arttığı diziyi bir oturuşta bitireceksiniz.

48 Jessica Jones 2. Sezon

"<yoastmark

Jessica Jones’un maceralarının devamına odaklanan sezon ilk sezondan daha mı iyi sanki.

49 Luke Cage 2. Sezon

"<yoastmark

Luke Cage’in devam eden maceralarına bu sezon Bushmaster rolüyle Mustafa Shakir ve Gabrielle Dennis katılıyor.

50 Iron Fist 2. Sezon

"<yoastmark

Alice Eve‘in katıldığı 2. sezonda Iron Fist New York sokaklarında yumruğunun hakkını vermeye devam ediyor.

51 Daredevil 3. Sezon

"<yoastmark

Marvel-Netflix ortaklığının en iyi meyvesi olan Daredevil’in 3. sezonunda Matt Murdock Wilson Fisk ile olan savaşına devam ediyor. Marvel filmleri izleme sırası için çok bir şey ifade etmese de sezon kesinlikle izlemeye değer.

52 The Punisher 2.Sezon

"<yoastmark

Frank Castle, nam-ı diğer The Punisher, cezalandırmaya devam ediyor. Yeni kötü adamlarla baş edilmeye çalışıldığı sezonda kadroya Josh Stewart ve Giorgia Whigham katılıyor.

53 Jessica Jones 3. Sezon

Jessica Jones 3. Sezon
Marvel Dizileri: Jessica Jones 3. Sezon

Marvel-Netflix anlaşmasının son halkası olan Jessica Jones’un 3. sezonu Netflix üzerinden izlenebiliyor. Son halkası dememizin sebebi ise tüm Marvel dizileri Netflix tarafından iptal edildi. Yalnız iyi giden bu dizilerin birden iptal edilmesinin bir sebebi olabileceği düşünülüyor. O da bu dizilerin Disney+ üzerinden devam edebileceği.

54 AOS 5. Sezon

"<yoastmark

Sezonun sonuna doğru Thanos bağlantıları artan dizide ayrıca Kree ırkına dair daha çok şey öğreniyoruz.

55 Ant-Man and the Wasp

"Ant-Man

Infinity War‘dan önce Ant-Man ve Wasp’ı izlemenizi öneriyoruz. Yalnız after-credits sahnesini Marvel filmleri izleme sırası karışmaması için Infinity War’u izleyip tekrar gelip göz atın.

56 Thor: Ragnarok

MCU Filmleri İzleme Sırası
Marvel Sinema Filmleri – Thor: Ragnarok

Infinity War’dan önceki son durağımız ise Ragnarok. Asgard’ın yok oluşunu izlediğimiz filmde Thor’un kız kardeşi Hela rolüyle usta oyuncu Kate Blanchett katılıyor. Ayrıca kadroda Tessa Thompson, Jeff Goldblum ve Karl Urban gibi önemli isimler de yer alıyor.

57 Avengers: Infinity War

"<yoastmark

Guardians, Doctor Strange ve diğer Avengers ekibinin ilk defa bir araya geldiği tarihi film gişe rekorlarını alt üst etmeyi başardı. Thanos rolüyle müthiş performans sergileyen Josh Brolin’in Marvel filmleri kapsamında rol bulmasına çok mutluyuz.

58 Runaways 1. Sezon

"<yoastmark

Kadrosunda Allegra Acosta, Virginia Gardner ve Rhenzy Feliz gibi genç ve çok popüler olmayan isimleri barındıran ve MCU‘ya dahil olduğu bilgisi dışında evrenle pek alakası olmayan dizi bir grup gencin kaçışını anlatıyor. Endgame’i beklerken Runaways ve Cloak and Dagger dizilerini tek seferde  aradan çıkarmanız mantıklı olacaktır.

59 Cloak & Dagger 1. Sezon

"<yoastmark

Runaways gibi Marvel Sinematik Evreni dahilinde olduğu bilgisi dışında evrenle pek bir ilgisi olmayan ve baş rollerinde Aubrey Joseph ve Olivia Holt’u izlediğimiz dizi. 

60 Runaways 2. Sezon

"<yoastmark

Bu sezonuyla daha çok MCU bağlantısı barındıran kaçaklarımız maceralarına devam ediyorlar.

61 Cloak & Dagger 2. Sezon

MCU Dizileri Nasıl İzlenmeli Cloak and Dagger
Marvel Freeform Dizileri – Cloak and Dagger

Maceraları devam eden Cloak ile Dagger, bir yandan Mayhem ile uğraşırken diğer yandan Andre Deschaine tarafından gerçekleştirilen kaçırma olaylarını çözmeye çalışiyorlar.

62 Runaways 3. Sezon

"<yoastmark

Son sezonunda kadrosuna Elizabeth Hurley’i katan kaçaklarımızın maceraları sona yaklaşıyor. 

63 AOS 6. ve 7. Sezonlar

"<yoastmark

Son sezonlarıyla alternatif bir zaman çizgisinde maceralarına devam eden kahramanlarımız dram çıtasını biraz daha yükseklere taşıyor.

64 Avengers: Endgame

"<yoastmark

Infinity War’da çıkan sorunların çözülmeye çalışıldığı film Avengers serisi içerisinde en çok bütçeye sahip ve en çok hasılat getireni. Film müthiş başarısıyla beraber Marvel filmleri izleme sırası içinde gelmiş geçmiş en iyi film sayılıyor.

4.Evre: Toparlan Bakalım Toparlanabilirsen

Resmi olarak açıklanana göre 3. evre Spider-Man: Far From Home ile bitiyor. Yalnız zaman çizelgesine göre biz Avengers: Endgame ile bitiriyoruz. Biz çok güzel bir kapanış. 4. evre ise yeni ve renkli yapımlarla başlıyor.

65 WandaVision

Marvel Filmleri Listesi WandaVision
Marvel Disney Plus Dizileri – WandaVision

Baş rollerinde Paul Bettani ve Elizabeth Olsen’i izlediğimiz dizi Marvel Sinematik Evreni’nin 4. Evresi ile bağlantılı. Daha yeni biten dizi Dr. Strange’in ilgileneceği gibi duran olaylara ev sahipliği yapıyor.

66 The Falcon and Winter Soldier

"<yoastmark

WandaVision’un hemen devamında başlayan dizi zoraki arkadaşlar Sam Wilson (The Falcon) ve Bucky Barnes’ın (The Winter Soldier) Flag Smashers adıl örgüte ve çakma Kaptan Amerikaya karşı mücadelelerini izliyoruz.

Tekrar eden rolleriyle Antony Mackie, Sebastian Stan, Daniel Bruhl ve Emily VanCamp kadroda yer alıyor.

67 Spider-Man: Far From Home

MCU Filmleri Sırası Far From Home
Marvel Filmleri Sırası – Spider-Man: Far From Home

Marvel film serisi Spider-Man: Far From Home ile 4. evreyi kapatıyor. Avengers: Endgame’in hemen sonrasında geçen macerada Peter Parker’ın Jack Gylanhall’un canlandırdığı Maestro ile kapışmasını izliyoruz. Kadroda Nick Fury rolüyle Samuel L. Jackson ve Maria Hill rolüyle Cobie Smulders da yer alıyor.

68 Peter’s To-Do List

Spider-man Peter's To-Do List

Spider-Man: Far From Home’un silinen sahnelerinden oluşan (aynı zamanda extended cut/bluray versiyonlarında da yer alan) kısa film, Peter’ın Avrupa seyahatine çıkmadan önce yapılacaklar listesini konu alıyor. Ayrıca çok iyi bir aksiyon sahnesini de barındırıyor. Bu eğlenceli kısa filmi şu ilgili linkten izleyebilirsiniz.

Ayrıca filmin sonunda gördüğümüz J.Jonah Jameson’un spoiler’lı sahnesinin uzun bir versiyonuna da yine filmin sonuyla alakalı olduğu için daha fazla Marvel diyenler buradaki linkten göz atabilir.

Gelecek Marvel Filmleri ve Dizileri

2019 San Diego Comic Con Marvel panelinde Kevin Feige’nin açıklamalarıyla birçok yeni yapımın geliyor olduğunu öğrendik. Daha çok Disney Plus ağırlıklı olan yapımlar Disney’in yeni online içerik platformuna bayağı yatırım yapıyor olduğunu gösteriyor.

69 Loki 1. Sezon

The Falcon and The Winter Soldier dizisinin hemen arkasında izleyicilerle buluşması beklenen bir diğer Disney Plus dizisi ise Loki olacak. Karakterin geçmişine gideceğimiz dizinin baş rolünü yine efsane performansıyla Tom Hiddlestone canlandıracak. Alternatif bir zaman çizgisinde geçeceği kesinleşmiş olan dizinin fragmanına göz atabilirsiniz.

70 Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Marvel oyuncuları arasında Asya kökenli oyuncuları azlığı nedeniyle çok eleştiriliyordu. Bu yüzden Marvel çıkacak filmler arasına, çok bilinmeyen uzak doğulu karakter olan Shang-Chi ile solo bir Asyalı karakter filmi koydu bile. 3 Eylül 2021’de vizyona girmeyi planlayan filmin yazarlığını The Expandables filmleriyle tanıdığımız Dave Callaham yapıyor.

71 Hawkeye

Hawkeye Kate Bishop
Marvel Dizileri: Hawkeye

Dizisi kesinleşen bir diğer karakter ise Hawkeye. Hawkeye’ın vakt-i zamanında Netflix üzerinde yayınlanacak bir dizisi çekilmesi planlanmış ve gerçekleşememişti. Şimdi ise baş rolünde yine Jeremy Renner’ı göreceğimiz, Disney Plus üzerinde evrene dahil olacak bir Hawkeye dizisi üzerinde çalışılıyor.

Yalnız şöyle bir detay var. Dizi Clint Barton’ın hikayesini değil, ikinci Hawkeye Kate Bishop’ın hikayesini anlatacak. Kate Bishop çizgi romanlarda Clint Barton’ın Hawkeye’lığı devir teslim ettiği karakter. Hailey Steinfeld’in canlandıracağı karaketer bundan sonraki yapımlarda çok karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Clint Barton’ı ilk ve son kez orijinal kostümü içerisinde göreceğimiz yapım 2022 yılında seyirci ile buluşacak.

72 Marvel Filmleri İzleme Sırası: Eternals

Gelecek Marvel filmleri arasında Marvel’ın süper ırkı Eternals’ın çekimleri devam ediyor. Baş rollerinde Angelina Jolie, Richard Madden, Salma Hayek ve Kit Harrington gibi önemli isimlerin olduğu filmin yazarlığını Mathew ve Ryan Firpo, yönetmenliğini ise Asyalı yönetmen Chloe Zhao yapıyor. Evrene birçok Marvel karakterleri katacak filmin çıkış tarihi 5 Kasım 2021 olarak planlanmış.

73 Ms. Marvel

"Ms.

Kevin Faigenin son açıklamalarına göre Ms. Marvel dizisi şuan çekim aşamasında. Başrolünü Iman Vellani’nin canlandırdığı dizide Captain Marvel’ı görme ihtimalimiz var.

74 Spider-Man: No Way Home

Son teaser ile ismi kesinleşen filmde geri dönen karakterlerimizin yanında eski Örümcek Adamları da görme ihtimalimiz var. Paralel evrenlere açılacağı neredeyse kesinleşen filmin çıkış tarihi 17 Aralık 2021 olarak belirlenmiş durumda.

75 Moon Knight

"Moon

Marvel filmleri serisi bugüne kadar çok karanlık olaylara ve karakterlere karışmadan, daha çok aksiyon ve macera odaklı, politik veya eğlence yoğunluklu filmlere yer verdi. Ama bu hiç dokunulmayan karanlık karakterleri Marvel filmleri arasında yer edinemeyeceği anlamına gelmiyor.

Tüm Marvel filmleri patronu Kevin Feige geçtiğimiz günlerde katıldığı bir podcast programında Moon Knight dizisinin çekimlerine başladıklarını söyledi. Dizinin baş rolünü Oscar Isacc üstlenirken, kadroda ünlü oyunuc Ethan Hawke ta bulunuyor.

76 Doctor Strange in the Multiverse of Madness

blank

Benedict Cumberbacth’in mükemmel performansıyla Doktor Strange’in gelecek maceralarına odaklanacağımız film  önümüzdeki sene vizyona girmeyi planlıyor. Daha fazla paralel evrenlere odaklanacak gibi duran filmin çıkış tarihi 25 Mart 2022 olarak planlanmış durumda.

77 She-Hulk

"She-Hulk

Bir başka 2021 içinde çekimleri başlayacak yapım ise She-Hulk olacak. Bruce Banner’ın kuzeni Jennifer Walters karakterine odaklanacak dizide Mark Ruffolo’nun döneceği kesinleşti. She-Hulk’ı ise Tatiana Maslany’nin canlandırması bekleniyor.

78 Thor: Love and Thunder

MCU Filmleri İzleme Sırası Thor 4
Gelecek Marvel Filmleri – Thor: Love and Thunder

Yine söylentiden gerçeğe dönüşen, baş rolünü değişmez Chris Hemsworth’un canlandıracağı bir dördüncü Thor filmi Taika Waititi‘ye emanet. Thor: Love and Thunder adıyla vizyona girmesi planlanan filmin kadrosuna Natalie Portman da dönüyor. Hatta kendisini Mjolnir’i taşırken bile görebileceğiz. Aynı zamanda ünlü oyuncu Christian Bale Gor the God Butcher rolüyle, yine çok sevilen oyuncu Russel Crowe ise Zeus rolüyle kadroda yer alıyor.

Çekimleri devam eden filmin 6 Mayıs 2021’de vizyona girmesi planlanıyor.

79 Secret Invasion

Secret Invasion
Marvel Dizileri: Secret Invasion

Baş rolünde tekrar eden rolüyle Nick Fury karakterini canlandıracak Samuel L. Jackson’ı izleyeceğimiz dizi Skrull ırkına ve aramızdaki gerçek sandığımız sahte karakterlere odaklanacak. 

Sam Jackson’a yardımcı olara kadroda Thalos rolüyle Ben Mendelshon ve ünlü oyuncular Olivia Colmann ve Emilia Clarke yer alacak. Dizinin 2022 yılında çekimleri başlayacak.

80 Black Panther: Wakanda Forever

blank

Büyük gişe yapıp 3 Oscar kazanan bir filmin devamı gelmezse olmaz. Gelecek Marvel filmleri arasında bir belki iki Black Panther filmi planı var.

İsmi Wakanda Forever olarak güncellenen filmin yazarlığını ve yönetmenliğini Ryan Coogler yapacak. Coogler’ın deyimine göre Chadwick Boseman’ın anısını yaşatacak olan filmin çıkış tarihi 8 Temmuz 2022 olarak belirlenmiş.

81 Ironheart

"Ironhert

Iron Man’in mirasını devam ettirmek isteyen genç mucit Riri Williams’ın hikayesine odaklanacak dizide kendi zırhını geliştirmeye çalışan genç kızımızı izleyeceğiz. Riri Williams’ı Dominique Thorne’un canlandıracağı harici çok bir bilgi bulunmayan dizi 2022-2023 döneminde Disney+’ta yayınlanacak.

82 Yeni Captain Marvel Filmleri: The Marvels

The Marvels
Marvel Filmleri: The Marvels

En son Endgame’de gördüğümüz Captain Marvel yeni filmiyle 2022 sonu dönmeyi planlıyor. Kadrosunda Ms. Marvel rolüyle Iman Vellani’yi ve VandaVision’dan tanıdığımız Monica “Photon” Rambeau karakteriyle Teyonah Parris’i barındıran film 11 Kasım 2022’de vizyona girmeyi planlıyor.

83 Armor Wars

"Armor

Kabaca tabirle zırh savaşları diye çevirebileceğimiz dizi Iron Man’in paha biçilmez zırhları kötü ellere geçerse ne olur konusunu işleyecek. Baş rolde War Machine rolüyle Don Cheadle’ı izleyeceğimiz yapım 2022 yılında seyirciyle buluşmayı bekliyor.

84 Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man Filmleri, Ant-Man and the Wasp Quantumania
Marvel Filmleri: Ant-Man and the Wasp Quantumania

Marvel serisi en az 10 yıl daha devam edecek gibi görünüyor. Önümüzdeki bu süreçte birçok yeni Marvel filmleri izleyeceğimiz kesin olsa da eski filmlerin devam filmlerine de yer vereceğimizi düşünüyoruz.

Adı kesinleşen yeni Ant-Man filmi kuantum aleminin kapılarını bu sefer daha uzun aralayacak gibi. Baş rollerini yine Paul Rudd ve Evangeline Lilly’nin geri döndüğü Ant-Man and the Wasp: Quantumania 17 Şubat 2023’te vizyona girecek.

84 I am Groot

I am Groot
Marvel Dizileri: I am Groot

Resmi olarak açıklanan bir başka Disney+ dizisi ise I am Groot ismiyle humanoid bitki karakterimiz Groot’un gençliğine ve ailesine odaklanacağı söyleniyor. Dizinin çıkış tarihiyle ilgili net bir bilgi bulunmuyor.

82 Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol 3
Marvel Filmleri: Guardians of the Galaxy Vol 3

James Gunn‘ın pedofiliyi öven gönderileri yüzünden Marvel ile yollarının ayrılması sonucunda askıya alınan Guardians of the Galaxy Vol. 3 Marvel’ın tekrar James Gunn’a ricada bulunması sonucunda tekrar gündeme geldi.

James Gunn’ın şu an üzerinde çalıştığı The Suicide Squat filmi dolayısıyla Guardians filmi sonraya kaldı. Çekimlerine 2022 yılında başlanması beklenen filmin gösterim tarihi 5 Mayıs 2023 olarak gözüküyor.

82 Guardians of the Galaxy: Holiday Special

Guardians of the Galaxy - Holiday Special
Marvel Kısa Filmleri: Guardians of the Galaxy – Holiday Special

Guardians of the Galaxy Vol. 3’ün çekimleri arasında çekilecek olan kısa film yine James Gun’a emanet. 2022 yılbaşına yetişmesi planlanan film Disney+’ta yayınlanacak.

Söylentiler ve Muhtemel Marvel Filmleri ve Dizileri

Potansiyel MCU Filmleri

Potansiyel Marvel Filmleri

Az önce bahsettiğimiz gibi Marvel 4. evrede karakter sayısını arttırıp evrene yeni karakterler kazandırmak istediğini biliyoruz. Çünkü evrenin başından beri izlediğimiz Iron Man, Captain America, Thor ve Hulk gibi karakterleri canlandıran oyuncuların hepsinin kontratları bitti ve çoğunu 4. evrede göremeyeceğiz. Bu yüzden yeni Marvel filmleri hiç görmediğimiz karakterlere gebe diyebiliriz.

Yukarıda adı geçmeyen karakterlerden biri Adam Warlock. Marvel gelecek filmler arasında Warlock’u kullanabilir. Karakterin 2. Guardians filminin after-credits sahnesinde adı geçmişti. Kozmik evrende kendine kolayca yer edinebilecek karakteri bir film ya da dizide görmeyi bekliyoruz.

Diğer yukarı adı hiç geçmeyen bir başka karakterimiz ise film telif hakları 2016 yılında evine geri dönen Namor. Namor hem Marvel Sinematik Evreni içinde başka dünyalara merhaba dememiz, hem de Marvel’ın ‘Diversity’ (çeşitlilik) mottosuna malzeme çıkması için Asyalı bir oyuncuyu oynatmasına olanak sağlaması açısından Namor’a bir şans tanıyabilir. Ayrıca Namor çizgi romanlarda hep iyi bir karakter değil. Yani filmlerde anti-kahraman bir karakter olarak ta işlenebilir.

91 Disney-Fox Birleşimi ve Potansiyel Marvel Filmleri İzleme Sırası

Potansiyel MCU Filmleri
X-Men ve Fantastic Four

Tüm bunlarla birlikte son olarak değinmek istediğimiz son konu ise Fox karakterlerinin Marvel’a resmen geri dönmesi. Marvel serisi filmleri dediğimiz zaman hep X-Men filmleri de aklımıza geldi. Yalnız şu ana kadar o Marvel kahramanları filmleri ana evrende yer edinme şansına sahip değillerdi.

Artık X-Men ve Fantastic 4 gibi Marvel karakterleri Marvel Sinematik Evreni bünyesinde görünmesi mümkün. Ve bu satın alma girişiminin en büyük sebebi ise, Disney’in yeni en büyük para kaynağı olarak Disney+’ı planlaması ve bunun içinde malzemeye ihtiyaç duyması. Dolayısıyla şu an çok büyük bir malzeme listesine sahipler ve tüm bu karakterleri Disney+ platformunda, yani Marvel filmleri arasında görmemiz olası.

Non-Canon Yapımlar

Marvel şirketi birçok non-canon, yani canon olmayan, yani evrene dahil olmayan ama alın bunları da tüketin dediği birçok kısa yapıma sahip. Sadece daha fazla Marvel diyenler şağıdaki listede bunlara göz atabilir.

22 AOS: Double Agent

Aslında bu evrene dahil olmayan bir web dizisi. Toplam 20 dakika falan sürüyor. Bir ajanın Marvel stüdyolarından Agents of SHIELD senaryolarını çalmaya çalışmasını izliyoruz. Salak bir dizi yalnız hemen hemen tüm Agents of SHILED karakterleri yer alıyor. Diziyi Marvel filmleri izleme sırası dahiline sokmuyoruz. Sadece biraz daha Marvel diyorsanız izleyin.

36 Team Thor

"<yoastmark

Team Thor, Team Thor: Part 2 ve Team Darryl isimli üç web videosundan oluşan mini seri Thor’un kendi karakteriyle parodisini sergiliyor. Marvel filmleri izleme sırası ile bir bağlantısı yok. Sadece daha fazla Chris Hemsworth görmek isteyenler Youtube üzerinde bulabilirler.

81 Hellstrom

Ghost Rider dizisi ile açıklanan Hellstrom dizisi de Hulu platformunda geçecek. Ghost Rider çizgi romanlarından aşina olduğumuz Daimon Hellstrom’un hikayesi Ghost Rider ile paralel gidebilir. Dizi yayın hayatına 2020 yılında başlamaya hazırlanıyor.

75 What If

"<yoastmark

Disney Plus’ta yayınlanacak animasyon serisi meşhur What If çizgi romanlarını baz alacak. Bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse, mesela Captain America Steve Rogers değil de Agent Carter olsaydı ne olurdu gibi alternatif hikayelere yer verilecek. Hikayeler alternatif oldukları için mevcut sinematik evrene etkileri olmayacak, yalnız Marvel filmleri izleme sırası arasında bir animasyonun bulunması güzel olacak.

Film streaming servisi üzerinde 2021’in yaz aylarında yayınlanacak.

 

Şimdilik ufakta olsa söylenti ve küçük küçük haberlerden duyduğumuz gelecek Marvel filmleri ve dizileri ihtimalleri bu kadar. Yeni haberler duydukça bu listeyi güncelleyeceğiz. Ayrıca Marvel yeni film çıkardıkça ve yeni röportajlar yapılmaya devam edildikçe Marvel filmleri izleme sırası değişebilir. Şimdilik bu kadarıyla yetinmek niyetiyle.

84 Lady Sif

Gelecek MCU Dizileri Lady Sif
Gelecek Marvel Dizileri – Lady Sif

Ragnarok’ta nerede olduğunu merak ettiğimiz Lady Sif dizisi için bazı dedikodular var. Baş rolünü Jamie Alexander’ın canlandıracağı bir Lady Sif dizisi yine Disney+’ta yayınlanabilir.

86 Marvel Filmleri İzleme Sırası: Nova

Marvel filmleri ve dizilerinin 4. evrede dünya dışı uzayda geçeceğini ve çizgi romanlardaki kozmik olayları işleyeceğini biliyoruz. İlk Guardians filminden beri bir Nova filmi söylentisi dönüyor.

Nova 4. evrede Captain Marvel ile kozmik hikayelerde baş rolü çekecek gibi duruyor. Yalnız Nova filmi hakkında hiçbir bilgi yok. Filmi en az 2023‘ten önce beklemenizi tavsiye etmiyoruz.

80 Ghost Rider

"<yoastmark

Yazımızın güncellenmeden önceki halinde Ghost Rider dizisinin potansiyel Marvel dizileri arasında olduğunu söylemiştik. Son gelen haberlere göre Marvel’ın Hulu platformu üzerinde bir Ghost Rider dizisi yayınlayacağı kesinleşti.

Dizinin başrolünü Agents of Shield’da yine aynı rolle izlediğimiz Gabriel Luna üstlenecek. Teksas-Meksika sınırında yaşayan bir gencin kötülükle savaşını konu alacak dizi Agents of Shield ile bağlantılı olacağa benziyor ve 2021 yılında ekranlarda olacak.

82 Blade

2019 San Diego Comic Con’un en bomba haberi sanırım Blade oldu. İki defa Akademi ödülü kazanan ünlü oyuncu Maharshala Ali tarafından canlandırılacak karakter evrene yeni bir soluk getireceğe benziyor.

Yalnız yapımın dizi mi ya da film mi olacağı daha belli değil. Muhtemelen film olarak izleyeceğim yapımda Blade özlemimiz gidecek gibi.

 

Summary
Marvel Filmleri İzleme Listesi | MCU Hangi Sırayla İzlenmeli?
Article Name
Marvel Filmleri İzleme Listesi | MCU Hangi Sırayla İzlenmeli?
Description
Marvel filmleri izleme sırası biraz karışık. Peki Marvel filmleri, dizileri, kısa filmleri ve ekstra videoları hangi sırayla izlenmeli? Marvel...
Author
Publisher Name
MF
Publisher Logo

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
İsminiz